Zapraszamy do lektury kwietniowego wydania e-doradcy podatkowego. Tematem numeru są odliczenia w PIT za 2021 rok. Wypełniając zeznanie roczne PIT za 2021 rok, podatnicy mogą̨ skorzystać́ z rozmaitych ulg w postaci odliczeń́ od dochodu do opodatkowania i odliczeń́ od wyliczonego podatku. W głównym temacie numeru dokładnie opisujemy ulgi, z których może skorzystać podatnik.
Przyglądamy się również uldze na dzieci w rozliczeniu za rok 2021, przypominamy, że prawo do ulgi w PIT przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub pełniącym funkcję rodziny zastępczej, jeśli uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (rezydentom i nierezydentom podatkowym) oraz prawnym okiem zerkamy na kwestie pomocy dla uchodźców. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa weszła w życie, co do zasady, z dniem 12 marca i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Specustawa określa zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa, a także udzielania im pomocy. Opisujemy wszelkie formy pomocy ogłoszone w ustawie z 12 marca.
Poza tym niezmiennie analizujemy kolejne zmiany zapowiadany w Polskim Ładzie oraz rozmawiamy o polskim systemie bankowym. W tematach kadrowo- płacowych poruszamy temat odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne w PIT. W zakresie prowadzenia działalności gospodarczej opisujemy ulgę na działalność badawczo rozwojową. Z ulgi na działalność nadawczo-rozwojową mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej (PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L), jak i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8). Na koniec, zastanawiamy się czy może warto dotychczasowego komandytariusza zamienić na komplementariusza, by mógł potrącić sobie zapłacony podatek dochodowy? Dlaczego? Ponieważ w 2021 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opodatkowanie CIT spółki komandytowej. Każdy wspólnik przy wypłacie zysku ze spółki komandytowej obowiązany jest zapłacić podatek dochodowy, jednak komplementariusz ma prawo odliczyć od swojego podatku przypadają- cą na niego część podatku, który zapłaciła spółka komandytowa.
Zapraszamy serdecznie do lektury. W razie pytań oraz wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów z dziedzin: księgowość, prawo oraz podatki. Więcej wiedzy oraz komentarzy czeka na naszym blogu, w podcastach oraz na kanale YouTube: CzynimyBiznesŁatwiejszym.
Dobrego dnia!